Drewniane żaluzje od lat są bestsellerem w kategorii osłon okiennych. Uniwersalny design pasuje do większości typów aranżacji, a trwałość i funkcjonalność lameli przekłada się na długoterminową satysfakcję użytkowników. Podczas gdy trendy wnętrzarskie pojawiają się i przemijają, drewno nie traci na aktualności!
Moda na wystrój wnętrz z drewna
Naturalne materiały cieszą dziś rosnącą popularnością z uwagi na coraz szerszą świadomość ekologiczną społeczeństwa. Drewno w salonie, kuchni czy sypialni to jednak pomysł, który liczy sobie setki, jeśli nie tysiące lat. Według naukowców ma ono wyjątkowo korzystny wpływ na samopoczucie domowników!
Badania przeprowadzone przez Norwegian Institute of Wood Technology w placówkach służby zdrowia dowodzą jasno, że drewniany wystrój promuje pozytywne emocje, redukuje poziom stresu, a nawet subiektywne odbieranie bólu. Podobne obserwacje poczyniono w szkołach, biurach i innych budynkach publicznych na Słowacji, w Niemczech czy Japonii.
Dekoratorzy podkreślają, że wystrój wnętrz z drewna podświadomie kojarzy się z ciepłem i przytulnością, a więc atrybutami wysoce pożądanymi w rodzinnych domach. Jednocześnie szeroka gama struktur i odcieni drewnianych słojów stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Zalety drewnianych żaluzji
Jako osłona okien żaluzje z drewna prezentują wiele korzyści użytkowych. Przede wszystkim są trwałe i wszechstronne – pozwalają łatwo zaciemnić wnętrza lub wpuścić promienie słoneczne pod preferowanym kątem. Klient sam decyduje, czy woli sterowanie ręczne za pomocą sznurka, czy też zdalne poprzez pilota lub urządzenie mobilne.
Możliwości customizacji jest jednak więcej. Do wyboru są różne szerokości lameli, struktury drewna i odcienie, co pozwala łatwo dopasować żaluzje do ram okiennych, podłogi czy szerszego kontekstu aranżacyjnego. Dzięki takiemu wykończeniu okien oraz drzwi tarasowych wystrój wnętrz z drewna nabiera atrakcyjnej ciągłości i harmonii.
W zależności od indywidualnych preferencji żaluzje można montować bezinwazyjnie bądź przykręcać je do ściany, sufitu lub ramy okiennej. Lamele drewniane łatwo się czyści z kurzu, więc nie stwarzają one zagrożenia dla alergików. Co więcej, w pozycji zamkniętej latem chronią dom przed nagrzewaniem, a zimą ograniczają straty cieplne.
Bambusowe żaluzje – ekologiczna alternatywa
Drewniane żaluzje Akant są wykonane z lipy syberyjskiej oraz abachi. Klienci mogą jednak również zdecydować się na żaluzje bambusowe, które oprócz wyróżniania się atrakcyjnym designem realizują ideę zrównoważonego rozwoju.
Bambus nie jest bowiem drewnem, które pozyskuje się z rosnących przez kilka dekad lasów, ale zdrewniałą trawą. Jej pędy dziennie mogą wydłużyć się o kilkadziesiąt centymetrów, a cały las regeneruje się w przeciągu 3–4 miesięcy. Trudno o bardziej ekologiczny surowiec, tym bardziej że na plantacjach nie wykorzystuje się pestycydów ani innych chemicznych oprysków.
Wizualnie bambus jest doskonale kompatybilny z różnymi gatunkami drewna. W salonie, sypialni czy kuchni stanowi ciekawy akcent przywodzący na myśl naturę w egzotycznym wydaniu. Dzięki wyjątkowo szerokiej gamie odcieni – od tonów bieli przez ciepłe beże aż po elegancką czerń – pozwala realizować najśmielsze scenariusze dekoratorskie.
Jaką wybrać szerokość lameli?
W ofercie Akant znajdują się drewniane żaluzje o różnych szerokościach lameli. Końcowy wybór powinien być podyktowany wielkością okien do zasłonięcia oraz pożądanym efektem estetycznym.
Lamele o szerokości 25 mm tworzą subtelną strukturę, która zapewnia wyjątkowo łatwą kontrolę naświetlenia i wysoki poziom prywatności. Najlepiej prezentują się na małej i średniej wielkości oknach. Drewniane oraz bambusowe żaluzje o lamelach 50 mm to najbardziej popularny wybór, który łączy wysoką funkcjonalność na większych oknach z efektem szyku i elegancji.
Do jakich stylów wnętrzarskich pasują drewniane żaluzje?
Jednym z najważniejszych atutów żaluzji z drewna i bambusa jest ich designerska uniwersalność. Intuicja podpowiada, że będą harmonijnym dopełnieniem tradycyjnych wnętrz umeblowanych na modłę rustykalną lub w stylu retro. I jest to słuszna droga – idealnie pasują do klasycznych parkietów, boazerii czy drewnianych tramów.
Z drugiej strony drewno w salonie czy sypialni stało się już esencją współczesnego minimalizmu, zwłaszcza w wydaniu skandynawskim. W połączeniu z modnymi kolorami ziemi emanuje optymizmem i swojskością. Drewniane żaluzje dodają przytulności także aranżacjom industrialnym, w których surowość metalowych i betonowych powierzchni aż prosi się o naturalistyczną przeciwwagę.