Pergola to znakomity sposób na zagospodarowanie przestrzeni na tarasie czy w przydomowym ogrodzie. Na tym nie kończą się jednak jej zastosowania. Ten produkt świetnie sprawdza się bowiem również jako wiata samochodowa czy osłona ogródka restauracji przed słońcem i wiatrem. Ze względu na mnogość zastosowań – a także stylów architektonicznych, do których pergola musi się dopasować – nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki model wybrać. Na co więc powinni Państwo zwrócić uwagę podczas zakupu?
Pergola rzymska składa się z solidnej ramy, na której rozciągnięto materiał pełniący funkcję dachu oraz – opcjonalnie – ścian. Ze względu na wykorzystanie specjalnych, wytrzymałych tkanin konstrukcja jest jednocześnie lekka, wytrzymała i stylowa. Zapewnia ochronę przed deszczem, wiatrem i słońcem, lecz nie zaciemniając całkowicie zasłoniętej przestrzeni. Dodatkowe wyposażenie pozwala regulować stopień osłonięcia pergoli od góry i boków ręcznie czy nawet – jak w przypadku HEMA MEO – za pośrednictwem aplikacji smart home.
Sposoby instalacji pergoli
Istnieją trzy zasadnicze sposoby montażu pergoli, a ich wybór zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju przestrzeń chcą Państwo zagospodarować. Pierwszy wariant to pergola wolnostojąca, oparta na czterech solidnych nogach zakotwiczonych do podłoża. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przydomowych ogródkach, stając się stylową i wytrzymałą alternatywą dla wiat oraz zadaszeń. Świetnym przykładem jest HEMA MEO IV o solidnej, aluminiowej konstrukcji.
Druga opcja to kotwiczenie do ściany z jednej strony i oparcie na zakotwiczonych w podłożu nogach z drugiej. W zależności od rozmiaru taka pergola odgrywa rolę wiaty samochodowej albo pozwala osłonić przed słońcem i deszczem klientów w ogródku restauracji. Przykład takiej konstrukcji stanowi pergola rzymska HEMA MEO IIP.
Ostatni wariant łączy zalety obu poprzednich. Osłona opiera się na czterech solidnych nogach i szczelnie przylega do ściany, ale nie jest w niej kotwiczona. Umożliwia to zaaranżowanie przestrzeni przy budynku bez ingerencji w jego fasadę, świetnie sprawdzając się np. na obszarach objętych ochroną konserwatorską. Do tego typu pergol należy HEMA MEO IVP.
Jak jakość materiałów wpływa na eksploatację pergoli?
Jakość wykorzystanych do produkcji materiałów to często kluczowa kwestia, decydująca o łatwości utrzymania w czystości oraz wytrzymałości danego przedmiotu. Pergole nie są tu wyjątkiem. Ze względu na miejsce ich ulokowania muszą one dzielnie znosić wszystkie kaprysy naszego klimatu, chroniąc przed słońcem, deszczem czy śniegiem. Z tego względu warto zwrócić uwagę na dopracowane rozwiązania takie jak pergole HEMA MEO – charakteryzują się one konstrukcją z lekkiego, ale nadzwyczaj trwałego aluminium, zdolną bez szwanku przetrwać wiele lat eksploatacji.
Kolejny istotny aspekt to tkaniny wykorzystane na poszycie. W przypadku linii HEMA MEO priorytetem było zapewnienie idealnych parametrów użytkowych materiałów. Z tego względu podlegają one starannej selekcji tak, by zawsze gwarantowały wodoszczelność, a ponadto utrzymywały kształt nawet mimo wielokrotnego składania i rozkładania przy skrajnych temperaturach zewnętrznych. Tkaniny poszyciowe pergol HEMA MEO zapewniają przyjemne rozproszenie promieni słońca i przechwytywanie szkodliwego promieniowania UV. Są również odporne na rozrywanie, by zawsze gwarantować idealny wygląd osłony.
W jaki sposób można spersonalizować pergolę?
Personalizacja pergoli to proces, który pozwoli Państwu dostosować osłonę idealnie do swoich potrzeb. Pierwszy krok stanowi wybór sposobu mocowania i rozmiaru – tu warto wziąć pod uwagę przeznaczenie pergoli oraz miejsce montażu (taras, ogród, garaż). Następnie mogą Państwo zdecydować się na jeden z dziesięciu podstawowych lakierów i jedno z trzech wykończeń – matowe, półpołyskliwe lub o drobnej strukturze. Tkaniny osłonowe pergol HEMA MEO są zaś dostępne w pięciu różnych kolorach.
Kolejny krok to dobór wyposażenia opcjonalnego. Tutaj należy sprawdzić możliwości sterowania zadaszeniem i akcesoryjnymi osłonami bocznymi. Pergole rzymskie HEMA MEO mogą być wyposażone w system ręcznego lub elektrycznego zwijania, a nawet integrowane z systemami inteligentnych domów oraz kontrolowane z poziomu aplikacji na smartfona. Inną ciekawą opcją jest oświetlenie LED, które podkreśla unikalny, nowoczesny i indywidualny styl osłony. Może ono być kształtowane niemal dowolnie, wraz z opcją sterowania kolorem i intensywnością za pomocą aplikacji.
Wybór pergoli to złożony proces. Pod uwagę muszą wziąć Państwo szereg czynników takich jak jej ulokowanie, rozmiar czy wykończenie. By służyła możliwie długo i bezproblemowo, powinna ponadto być starannie wykonana, z możliwie najlepszych materiałów. Z tego względu warto zdecydować się na pergole HEMA MEO, które wyróżniają się najwyższą dbałością o szczegóły, nowoczesnym stylem, a także szerokimi możliwościami personalizacji i doboru wyposażenia dodatkowego.