Już za kilka tygodni, gdy śniegi stopnieją, nadejdzie czas wiosennych porządków. Wielu z nas zabierze się za mycie okien i porządkowanie przestrzeni tarasu. To idealny moment, by poświęcić też trochę czasu na zadbanie o osłony okienne. Podpowiadamy, w jaki sposób zabrać się za czyszczenie screenów.
Odpowiednie dbanie o systemy osłonowe, korzystnie wpływa nie tylko na ich wygląd, ale także zwiększa prawdopodobieństwo wieloletniej i bezproblemowej pracy. Screeny, jak każde inne osłony okienne, wymagają czyszczenia. W jaki sposób je przeprowadzić, aby nie uszkodzić osłon? Oto kilka wskazówek.
- Zacznij od tkaniny. W screenie największą powierzchnię zajmuje tkanina, a co się z tym wiąże – to na niej zbiera się najwięcej zabrudzeń. Tkaniny screen są w specjalny sposób impregnowane, co ogranicza trwałe osiadanie zanieczyszczeń, jednak od czasu do czasu warto oczyścić tkaninę z kurzu. W tym celu można użyć miękkiej suchej szmatki, która zbierze warstwę kurzu, a następnie całą tkaninę przetrzeć mokrą szmatką z dodatkiem delikatnych środków myjących.
- Pamiętaj o wysuszeniu tkaniny. Nie zaleca się zwijania mokrej osłony, gdyż może to spowodować uszkodzenie silnika bądź pojawienie się na powierzchni tkaniny grzyba. Mokrą tkaninę warto pozostawić rozwiniętą do wyschnięcia.
- Wyczyść elementy konstrukcyjne. Kurz osiada na wszystkich powierzchniach – nie tylko na tkaninie. Zabierając się za sprzątanie nie można zatem zapominać o skrzynce czy prowadnicach – one także wymagają czyszczenia. By usunąć kurz wystarczy przetrzeć je suchą szmatką.
- Sprzątanie przeprowadzaj przy dodatnich temperaturach. Zamarzająca woda mogłaby uszkodzić osłonę, więc nie zabieraj się za czyszczenie, gdy słupki rtęci spadają poniżej 0.
- Bądź ostrożny. Niektóre preparaty lub urządzenia mogą trwale uszkodzić osłonę, dlatego czyszcząc ją, przestrzegaj określonych zasad. Całkowicie zabronione jest używanie wybielaczy, rozpuszczalników czy środków do szorowania. Unikaj także ostrych narzędzi i myjek ciśnieniowych
Czyszczenie screena nie jest skomplikowaną czynnością. Warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią proces i pozwolą zrobić to w sposób bezpieczny dla osłony.